google-site-verification=79U7xG1wrFEVbCxjDONt9xxTeqh1n_uqf7SUY4PCReI

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize Bir ülkeye seyahat için izin belgesi , Vize Başvurusu ise bir ülkeye seyahatte alınan izin belgesi için işlemlerdir. Bu makalemizde Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? Vize Başvurusu Nereden yapılır gibi soruların yanıtını vermeye çalışacağız.

 

Her bir ülkenin kendi topraklarına seyahat için uyguladığı vize prosedürü ve mevzuatı mevcuttur. Bir takım ülkelerin Vize Prosedürü Uyguladığı ülkeler olmakla beraber Vize Uygulaması yapmadığı ülkelerde bulunmaktadır. Ülkemiz vatandaşlarına 105 ülke vize uygulamamasına karşın, diğer ülkeler vize uygulamaktadır. Bu vize uygulayan ülkelere Vize Başvurusu yapmak gereklidir. Kimi ülke kapıda vize verir kimi ülke ise Türkiye de bulunan Konsolosluk ve Büyükelçilikleri yetkisi ile Vize Başvurusu kabul etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının taşımış olduğu pasaportta Vize Başvurusu için değişkenlik gösterebilir. Kimi Ülke Yeşil pasaporta vize uygulamazken bordo pasaporta vize uygulayabilir. Gideceğiniz ülkeyi belirledikten sonra Vize danışmanlarımızdan Hangi pasaporta sahip iseniz Vize Başvurusu yapmak için , Vize Prosedürü hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Vize Başvurusu yapmak için, Başvuru yapacağınız ülkeye göre değişkenlik gösteren Prosedürler olabileceğini belirtmiştik. Bunlardan birtaneside Gerekli Evraklar ve Belgeler dir. Mesleki durumunuz, Çalışma durumunuz, Gelir Kaynaklarınız, Gidiş amacınız, gibi… Vize Başvurusu için gerekli olabilir. Buradaki asıl amaç sizi Türkiye ye bağlayan sebeplerin kanıtı ile ülkeyi terkedip bir başka ülkeye göçmen olarak gitmeyeceğinizin kanıtını sağlamanızdır. Hiçbir ülke illegal yollardan ülkesine Göçmen kabul etmez. Bu yüzden sizi Türkiye ye bağlayan sebepleri görmek ve inanmak ister.

 

Vize Başvurusu yaparken bir başka önemli etken ise Mali durum beyanınızdır. Mali durumunuz yeterli değilse O ülkede geçireceğiniz zaman içerisinde giderlerinizi karşılayıp karşılayamayacağınızı görmek ister. Masraflarınızı karşılayabileceğinize inanmaz ise Vize Başvurusu nu olumsuz sonuçlandırabilir. Mali Durum belgenizde son anda yatırılmış para çok inandırıcı gelmeyeceğinden sizden son birkaç aylık hareketleri olan bir hesap hareketi isteyebilir.

 

Vize başvurusu esnasında eğer Turistik Vize talebinde bulunuyorsanız Kalacağınız otelin kanıtı mutlaka şarttır. Otel rezervasyonunuza göre emin olmak için böyle bir rezervasyonun olup olmadığı konusunda Rezervasyon yapmış olduğunuz oteli arayabilir veya Rezervasyon Numarası ile sistem üzerinden böyle bir rezervasyon olup olmadığını kontrol edebilirler. Bu yüzden Vize Başvurusu için otel rezervasyonunun düşmemesine dikkat etmeniz gereklidir.

 

Vize başvurusu eğer Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi ise Davetiye gönderilmesi şartlardan birisidir. Davet gönderen kişi ile akrabalık bağınız, arkadaşlık bağınız bazen kanıtlanması istenebilir. Bazı ülkeler akrabalık bağını kanıtlayamazsanız Vize Başvurusu’nu olumsuz sonuçlandırabilir. Aile veya Arkadaş Ziyareti vizesinde davet gönderen kişinin evinin durumu misafir ağırlayabilecek standartlara uygunmu? Davet yollayan kişinin mali durumu misafir kabul etmeye uygunmu? Bu standartları taşımayanlarında Vize Başvurusu olumsuz neticelenebilir.

 

Vize Başvurusu yaparken bazı ülkeler Seyahatinizi kapsayan Seyahat sağlık sigortası da isteyebilir. Bu sigorta ile O ülkede yaşayacağınız ani bir kaza, ölüm gibi durumlarda sizi güvenceye almaktadır.

 

Vize Başvurusu esnasında kendi resmi geliriniz yok ise Mutlaka geçiminizi sağladığınız resmi gelir sağlayan bir sponsor ile Vize Başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Size sponsor olacak kişinin mali geliri, banka hesap hareketleri ve sizin neden resmi gelir beyan edemediğinizin kanıtını mutlaka beyan etmelisiniz. Öğrenci olabilirsiniz, Ev hanımı olabilirsiniz eşiniz çalışıyordur vs… gibi durumları mutlaka sunmalısınız.

 

Tüm Bu anlattıklarımız Vize Başvurusu için temel kurallardır. Bunların dışında Büyükelçilik veya Konsolosluk Vize departmanı farklı belgeler isteyebilir. Vize Başvurusu olumlu sonuçlanması için bu temel kurallara uymak faydanıza olacaktır. Size Vize Başvurusu konusunda destek olacak Vize danışmanlarımızı 7/24 arayabilirsiniz.

https://vize-ankara.com/tum-ulkeler/

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir