İsviçre Turistik Vizesi

İsviçre 2008 yılından itibaren Schengen bölgesine dahil olmuştur. Bu ülkeye seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İsviçre Schengen turistik vizesine başvurmalıdırlar. Bununla beraber Hususi Pasaport, Hizmet Pasaport ve Diplomatik Pasaport sahipleri, ziyaretlerinin 90 günü geçmemesi ön koşulu ile İsviçre vize yükümlülüğünden muaf tutulmaktadırlar.

Ankara İsviçre Büyükelçiliği, Konsolosluk Departmanı’nı 2013 yılında kapatılmıştır.  Vize başvuruları,  İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu tarafından takip edilmektedir.  90 günden kısa süreli seyahatler için vize başvuruları, doğrudan konsolosluğa yapılmamakta, yetkili İsviçre Vize Başvuru Merkezleri ve akredite turizm seyahat acentaları aracılığıyla kabul edilmektedir.

Kısa süreli seyahatlerde ve turistik seyahatlerde İsviçre Schengen turistik vizesine başvurulmaktadır. Vize başvurusunda bulunan kişiden, Pasaport, Vize Başvuru Formu, Biometrik Fotoğraf, Nüfus Kayıt Örneği, Turistik Vize Talep Dilekçesi,  kişinin finansal durumunu gösteren belgeler ve seyahat planı detayları talep edilmektedir.

İsviçre Turistik Vizesi başvurunuzda size yardımcı olabilmemiz için vize danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

Ankara İsviçre Vize İşlemleri Merkezi
İsviçre, Avrupa’da yer alan ve 8 milyonluk nüfusuyla dünyanın en sakin ülkeleri arasında bulunuyor. Avrupa Birliğine üye olmamasına rağmen özel konumu ve statüsü nedeniyle Schengen ülkeleri arasına dahil edilen ülkelerdendir. Bundan dolayı İsviçre vizesi alan kişiler aynı zamanda da Schengen sınırlarına tabi olan diğer ülkeleri de gezebiliyor. Ancak, ilk olarak vizenin alındığı ülkeye gidilmesi ve daha sonra diğer ülkelerin ziyaret edilmesi önem arz ediyor. İsviçre’den alınan Schengen vizesiyle bir başka Schengen ülkesine giriş yapıldığında böyle bir kural olmasada o ülkeye alınmama riski söz konusudur.

İsviçre Aile/Akraba/Arkadaş Ziyareti Vizesi

İsviçre’de ikamet eden bir akrabasını veya arkadaşını ziyaret etmek isteyenlerin başvuracağı Schengen vizesi türüdür. İsviçre’ye seyahatini Aile/Arkadaş Ziyareti amaçlı gerçekleştirecek kişilerin, İsviçre’deki tüm masraflarının karşılayacağını beyan eden Taahhüt Belgesini sunmaları gerekir.  Ayrıca bu kişilerin Türkiye’de halen çalışmakta olduklarını ve düzenli bir işe sahip olduklarını ispatlamaları istenmektedir.  Vize talep dilekçesinde; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgileri, maaş bilgileri, İsviçre’ ye gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını beyan edilmelidir.

Başvuruda istenen diğer belgeler hakkında bilgi edinmek ve başvurunuzda size yardımcı olabilmemiz için, Vize Ankara danışmanlarıyla irtibata geçebilirsiniz.

İsviçre aile, akraba, arkadaş veya dost ziyareti için vize işlemleri
İsviçre’de az olmakla beraber yaşayan Türkler vardır. Bunları ziyaret edecek kişilerin mutlaka İsviçre vizesi almaları gerekiyor. Schengen ülkesi olan İsviçre’ye girmek için herhangi bir muafiyetin söz konusu olmadığını hatırlatmak gerekiyor. Umuma mahsus her pasaport sahibi kişinin veya hususi pasaport sahiplerinin vize müracaatı yaparak İsviçre’ye girmesine müsaade ediliyor.

İsviçre Ticari Vizesi

İsviçre’ye ticari bir faaliyet, konferans, fuar ve toplantı gibi bir etkinliğe katılmak maksadıyla seyahat edeceklerin başvuracağı Schengen vizesi kategorisidir.

İsviçre ticari vizesi başvurusu için davet mektubu gerekmektedir. İsviçre’deki şirket veya kurum; davet edilen kişinin kişisel bilgilerini, ziyaret amacını, seyahat tarihlerini, gereken giriş sayısını, seyahat masraflarını üstlenen kişi/kurumu ve kişinin nerede kalacağı gibi bilgilerini içeren bir davetiye hazırlamalıdır. Antetli kağıda, imzalı ve kaşeli olarak, aslı ve fotokopisi birlikte konsolosluk tarafından istenmektedir. İsviçre iş ziyaretinin amacı bir ticari organizasyona veya fuara katılım ise; giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgileri de ibraz edilmelidir.

Ticari vize başvuruları için gerekli diğer belgelerin neler olduğu konusunda bilgi almak için vize danışmanlarımızla irtibat kurabilirsiniz.